Најбогатите луѓе во светот почнувајќи од најмладиот

Денес Форбс ја објави листата со најбогатите луѓе за 2012. Еден од најинтересните факти е дека Марк Зукенберг е најмлад на листата со 28 години, додека  Абулах Бин Адулазиз ал Сауд од Саудиска Арабија е најстариот со 88 години.Погледнете кои млади луѓе се најдоа на листата на моќта:
 
 

Марк Зукенберг, 28 – основачот на Facebook,

Ким Јонг-Ун, 29 – Лидерот на Северна Кореја

Лери Пејџ и Сергеј Брин,39 – коосновачите на Гугл

Елон Муск, 41 – неговата компанија SpaceX е лидер во приватната вселенска индустрија

Робин Ли, 44 –  Коосновач на Baidu

Реид Хофман, 45 – основачот на LinkedIn

Давид Камерон, 46 – Британскиот премиер

Енрике Пена Нието, 46 –Новоизбраниот претседател на Мексико

Димитри Медведев, 47 – Рускиот премиер

Џеф Безос,48 – Основачот на Amazon, еден од најголемите онлајн продавачи

Ростам Гасеми,48 – претседател на OPEC 

Тагови:

Facebook impact:

Објавено четврток, 10 јануари 2013 09:13:35
Напишано од admin